Kwarantannowe Spacery

Małgorzata Szostak

Co było największą wadą i zaletą zamknięcia w akademiku w trakcie pandemii? Czas. Dużo czasu. Atrakcją w pewnym momencie stały się wyjścia do E.Leclerc, Auchan czy Lidla. Każde wyjście miało ograniczenia, trzeba było się zobowiązać gdzie się wychodzi i o której, na wypadek kontroli przez policję.

Przy każdej zmianie w restrykcjach, siedzieliśmy przed ekranem laptopa, sprawdzając czy możemy wyjść chociaż na spacer. I w końcu, udało się. Mogliśmy wyjść z akademika i skorzystać z uroków najbliższej okolicy i wykorzystać tę ogromną ilość czasu.

Jestem fotografem, więc pierwsze co zrobiłam, to wzięłam ze sobą aparat i wyszłam z akademika. Dla osób planujących mieszkanie w budynkach Crous – poszłam w lewo, w stronę lidla, ale trochę dalej. Bez jakiegokolwiek planowania trasy, jedynie z naładowanym telefonem, na wypadek gdybym się zgubiła bez znajomości języka. Tym sposobem, na przełomie kwietnia i maja odbyłam kilka spacerów w towarzystwie różnych osób z mojego roku. Co było ogromnym plusem, bo zawsze mogłam ich ładnie poprosić, żeby mi pozowali do zdjęć.

Pau jest miastem pełnym przepięknych zakamarków. Wszędzie. Może to akurat kwestia mojej indywidualnej estetyki, ale właściwie na każdym kroku byłam w stanie znaleźć coś, co utrwalałam na zdjęciach. Dużym plusem jest to, że nie ma wszędzie brzydkich reklam, billboardów, ulotek, sloganów. Mam wrażenie, że miasteczko jest prowadzone tak, że ma być po prostu ładne. I jest.

Efektem mojego chodzenia z aparatem była wystawa “Cisza” zrealizowana w ramach Wydziału Sztuki w Sieci 2020. Ważniejsze jednak dla mnie jest to, że dzięki tym spacerom – krótszym i dłuższym, udało mi się zapisać wspomnienia. Mimo tego, że w trakcie pobytu na Erasmusie, złapała nas pandemia, to i tak w każdej chwili mogę usiąść z plikiem zdjęć i przypomnieć sobie z nostalgią jak było cudownie i pięknie.

Dlatego zachęcam, spacerujcie, w różnych kierunkach, nie tylko po centrum. Nie bójcie się iść dalej czy wejść do lasu, bo można odkryć przepiękne miejsca, których nigdzie indziej nie zobaczycie.

autorka: Małgorzata Szostak, studentka kierunku Projektowanie Graficzne i Multimedia