O targu staroci Emmaus oraz o Lescar-Pau Village – alternatywnej wiosce w duchu Zero Waste
Aleksandra Wrzask
Emmaus to targ staroci położony na obrzeżach Pau. W tym miejscu można znaleźć prawdziwe skarby za niewielka cenę. Teren jest podzielony na strefy. Meble, elektronika, zabawki, antyki, książki, ubrania, naczynia, sprzęt kuchenny, narzędzia. Można tam również znaleźć sprzęt fotograficzny, instrumenty oraz płyty winylowe. W każdej strefie czeka sprzedawca, do którego podchodzi się z przedmiotami. Otrzymujemy wtedy kartkę z numerem znalezisk, po czym oddajemy je do kosza. Zakupy trafiają kolejno do kasy głównej, w której płaci się na podstawie posiadanego numeru. Jako opakowanie na nasze artefakty dostajemy karton, który jest bezpłatny. To ciekawe miejsce, w którym można spędzić cały dzień. Wewnątrz, targ jest zaopatrzony w niewielkie stoisko z jedzeniem. Po wyjściu można znaleźć się od razu na parkingu, albo kontynuować podróż. Serdecznie polecam drugą opcję. Trafiamy w ten sposób do Lescar-Pau Village – Czystej Wioski.
Przestrzeń odczarowuje współczesne spojrzenie na życie. To Alternatywna Wioska, działająca dla społeczeństwa. Mieszkańcy są wolontariuszami. Naprawiają urządzenia, pracują na farmie, przy renowacji mebli. Działa tam również centrum recyklingu. Można przynosić części do naprawy. Ponadto, w wiosce są również prowadzone różnego rodzaju warsztaty, między innymi ekobudowlane. Celem jest stworzenie siedliska dla dobrego samopoczucia człowieka. Prace wykonywane są z materiałów takich jak drewno, słoma, szmata, wata celulozowa, włókno drzewne, aby zmniejszyć zużycie energii. Projektowaniem domów zajmuje się Francis. Robi to tak, aby wpasowały się w krajobraz Wioski. Każdy znajdujący się tam obiekt stanowi unikat architektury i designu. Przykładowo odwrócony domek, w którym da się żyć. Ponadto, mieszkańcy sami malują swoje domy.
Otwarta jest również przestrzeń restauracyjna. Każdego dnia jest tam serwowane inne, domowe danie. Surowce rosną na polu uprawnym. W stałym menu można znaleźć naleśniki z marmoladą. Posiłki przygotowuje około 20 kucharzy codziennie na ponad 100 osób. Celem zespołu jest przywrócenie przyjemności gotowania przy użyciu naturalnych produktów, jakie oferuje Matka Ziemia.
Na terenie wioski działa Farma Alternatywna. Projekt rolniczy, przyczynia się do zachowania lokalnych gatunków zwierząt i roślin (indyk czarny z Gers, krowy Bearn, koza pirenejska lub jabłko Perasse de Nay). Farma jest w pełni zgodna ze zrównoważoną dynamiką utopijnego projektu, łączącego produkcję, dobre samopoczucie i regionalne korzenie. Celem jest dostarczenie do 80% żywności z własnej – wspólnej działalności. W oparciu o zasadę agroekologii: uproszczone techniki uprawy, minimalizacja nakładów, zwarciowa sieć dystrybucji. Farma współpracuje z organizacjami partnerskimi w celu rozwijania ekologicznej i jednoczącej świadomości.
Celem Emmaus Lescar-Pau jest Zero Waste. Wioska dąży do braku odpadów. W warsztacie Gérarda naprawia się, czyści, montuje ponownie wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego, AGD oraz oświetlenie. Vincent i Arnaud prowadzą warsztat elektroniczny. Można tu naprawić, rozkręcić: aparaty, telefony, komputery, wieże, radia, konsole do gier, odbiorniki. To, co nieprzydatne trafia do przestrzeni Gérarda i Claude. Każdego dnia demontują, tną i klasyfikują różne rodzaje złomu, żeliwa, metali nieżelaznych (miedzi, brązu, aluminium). Dokonuje się tam recyklingu. To, czego nie da się już przetworzyć trafia do śmietnika Eco System, który przyjeżdża co tydzień. Recykling jest potrzebny w celu ograniczenia wydobycia energii kopalnej, która staje się coraz rzadsza i powoduje zachwianie równowagi klimatycznej i ekosystemu. Nic nie jest wyrzucane.
Będąc w Pau polecam odwiedzenie tego miejsca!
Informacje o trasie do Emmaus Lescar-Pau można znaleźć na stronie internetowej: https://www.emmaus-lescar-pau.com/situation-contact/
Autorka tekstu i zdjęć: Aleksandra Wrzask